Ułatwienia dostępu

Działalność

Głównym celem działalności jest aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych, którym ciężko jest odnaleźć się na otwartym rynku pracy. Brak motywacji, nieśmiałość, brak wiary w siebie i w własne możliwości powodują bierność zawodową osób niepełnosprawnych. Celowo dobrana oraz systematycznie prowadzona praca może stanowić jedną z metod leczenia.
Osoba niepełnosprawna uświadamia sobie w pracy swoją wartość, co pozwala po części jej zaakceptować swoją niepełnsoprawność, a pośrednio także wpływać na kształtowanie swojej osbowości pracowniczej, niezbędnej do włączenia się w życie zawodowe i społeczene. Pracownicy ZAZu zatrudnieni są na stanowiskach: pracz, prasowacz, maglarz, sprzątaczka. Wszystkie pomieszczenia pralni są przestronne oraz pozbawione barier architektonicznych, co ułatwia osobom niepełnosprawnym swobodne poruszanie się w Zakładzie. Pralnia posiada barierę higieniczną, a jej funkcjonalność została zatwierdzona przez PIP. Oprócz realnego zarobku oraz aktywizacji zawodowej, dzięki której osoby niepełnosprawne nabywają ważne w życiu umiejętności tj; punktualność, systematyczność, odpowiedzialność oraz dają satysfakcję z bycia wydajnym w pracy, pracownicy codziennie uczestniczą w rehabilitacji zdrowotnej. 

Zakład ma możliwość zaoferowania klientom dwóch rodzajów usług pralniczych, oferta jest podzielona na specjalistyczną pralnię wodną z barierą higieniczną i pralnie Lagoon typu wet-cleaning. Zakres działalności obejmuje pranie, maglowanie i prasowanie zarówno bielizny hotelowej – pościeli, ręczników, narzut na łóżka, zasłon, firan; jak i gastronomicznej – obrusów, serwet oraz innego asortymentu wg życzeń klienta (np. fartuchy, szlafroki, podkłady higieniczne, zasłonki prysznicowe, itp.), tkanin pochodzenia sanitarnego, dużych artykułów jak koce, kołdry, śpiwory, które trudno jest wyprać i wysuszyć w domu.

Nowoczesna pralnia typu wet-cleaning jest jedyną tego typu pralnią w naszym regionie. System wodnego czyszczenia garderoby to najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie czyszczenia odzieży jest całkowicie ekologiczny oraz nie tylko czyści ubrania, ale również pozbawia je zapachu. Wet- cleaning, gwarantuje 100% czystości i świeżości. Dzięki delikatnym programom prania, z wykorzystaniem biodegradujących proszków i mydła oraz sprzętom do obróbki końcowej, technologia wet-cleaning umożliwia zachowanie zawsze idealnie świeżych i czystych ubrań. System wodnego czyszczenia garderoby to najnowocześniejsze rozwiązanie w dziedzinie czyszczenia odzieży. Profesjonalny sprzęt i używane metody są nieosiągalne w pralkach wykorzystywanych w domu.
Funkcja wet-cleaning idealnie nadaje się do: odzieży lub elementów z wełny, wiskozy, odzieży sportowej i ubrań przeciwdeszczowych z systemami membranowymi, pościeli (kołdry i pościeli wełnianej), pościeli puchowej, zasłon, flag, strojów wieczorowych, strojów ślubnych, garniturów, garsonek.

REHABILITACJA ZDROWOTNA I SPOŁECZNA

Rehabilitacja zdrowotna prowadzona jest w Zakładzie codziennie. Pracownicy biorą udział w zajęciach organizowanych na sali rehabilitacyjnej oraz w terenie, które pozwalają na rozładowanie emocji, rozluźnienie i odprężenie. Rehabilitacja na świeżym powietrzu polega głównie na spacerach i grach zespołowych. Zajęcia w sali rehabilitacyjnej opierają się przede wszystkim na ćwiczeniach z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, w formie fizykoterapii, na stanowisku wyposażonym w aparat do elektroterapii, terapii ultradźwiękowej, laseroterapii oraz magnetoterapii. Podczas kinezyterapii niepełnosprawni wykonują ćwiczenia gimnastyczne na urządzeniach takich jak: atlas, bieżnia, drabinki oraz inne sprzęty przydatne do ćwieczeń ruchowych.

Osoby niepełnosprawne mogą również korzystać z zajęć relaksacji. Ma to na celu właściwe stymulowanie rozwoju organizmu, rozwój sprawności psychofizycznej, kształtowanie korzystnych nawyków ruchowych, koreakcję oraz kompensację odchyleń i braków rozwojowych. Rehabilitacja obejmuje, także różnego rodzaju zajęcia z zakresu treningu umiejętności interpersonalnych oraz koncentracji uwagi. Ponadto Zakład umożliwia pracownikom udział w życiu społeczno- kulturalnym, poprzez organizowanie wycieczek, a także różnego rodzaju spotkań integracyjnych. Organizuje też szkolenia dla pracowników ZAZ, co istotnie wpływa na poprawę kontaktów z innymi, otwarcie się na siebie i na drugiego człowieka jak również dostarcza wiedzy i praktycznych umiejętności w radzeniu sobie w pracy oraz w problemach codzienności.